کوتاه از کریم قربان نفس

ساخت وبلاگ
چکیده : به نقل از آیغیت:کریم قربان نفس، شاعرنو، مترجم و روزنامه نگاردر۱۸ اکتبر سال ۱۹۲۹ (میلادی) در روس... با عنوان : کوتاه از کریم قربان نفس بخوانید :
تولد شاعر نام‌آور ترکمن کریم قربان نفس نامور به مختومقلی معاصر (1929 م)

به نقل از آیغیت:کریم قربان نفس، شاعرنو، مترجم و روزنامه نگاردر۱۸ اکتبر سال ۱۹۲۹ (میلادی) در روستای «ییلانلی» از توابع بخش گوگ تپه در ترکمنستان متولد شد. در اثر همکاری نزدیک با مترجمان و نویسندگان مشهور ترکمنستان در زمینه ادبی به تجارب گرانقدری دست یافته که موجب نبوغ و درخشش ادبی او شده است. از جمله فعالیت های ادبی او ترجمه است. وی علاوه بر ترجمه بیش از بیست کتاب از زبان مادری خود (ترکمنی) به دیگر زبانها، آثار «ش، پتته اف»، «ق، کنیه»، «ج، پودار» را به زبان خود ترجمه کرد.

وی با بیشتر نویسندگان و مترجمان مشهور ترکمن چون «آنه مخدوف، الله بردی هادیف، بردی کربابایف، ب. سیتاکوف و …» و با نویسندگان و گویندگان روس و اوکراین ارتباط تنگاتنگ داشت. اغراق نیست اگر بگوییم از شاعران معاصر کسی نیست به منزلت و ارزش ادبی او رسیده باشد مخصوصا در زمینه شعر و شاعری که قدرت و توانایی و خلاقیت او زبانزد تمام شاعران معاصر است. از جمله شاهکارهای شعری او می توان به «تایماز بابا» (۱۹۶۰)، مجموعه اشعار «قوشغی و پایاماسی (۱۹۸۵)، سالدات یورگی / قلب سرباز (۱۹۵۳)، آتا و اوغول / پدر و فرزند (۱۹۶۱)، قومدان تاپیلان یورک / دلی که از خاک پدید آمد (۱۹۶۵)، قیرق (۱۹۶۷)، عیال باغشی / زن نوازنده (۱۹۷۲)، عمر (۱۹۷۵) اشاره کرد.

...
نویسنده : عبدالمناف آق ارکاکلي بازدید : 215 تاريخ : پنجشنبه 21 آذر 1392 ساعت: 10 PM

لینک دوستان

نظر سنجی

نظر شما درباره ی وبلاگ عصر صحرا چیست

خبرنامه

عضویت

نام کاربري :
رمز عبور :