نبردی که یادی از آن نمی شود

ساخت وبلاگ
بای محمد چندری : نبردهایی که ترکمن ها در مقابل روس ها داشتند آیا تنها به گؤک دپه محدود می شود. یا اینکه قیام های خونینی د ر سرتاسر این سرزمین دلاور پرور روی داده است؟جواب این سئوال خیر می باشد. ولی وقتی از نبردها و دلیری های ترکمن ها د ربرابر روس ها سخن به میان می آید اکثرا" نبرد گؤک دپه مطرح می شود.که در باره ی آن داستان ها و شعرهای فراوانی به قلم نویسندگان و شاعران نگاشته شده است.

ا زقیام مردم این منطقه که شجاعانه د رمقابل دشمن تا دندان مسلح ایستادند و هزاران شهید گلگون کفن را به خاک این کشورتقدیم کردند. ولی متأسفانه د رباره ی نبردهای دیگر همچون این نبرد(دهلی بابا)، کمتر صحبت می شود یا اصلا" نمی شود. نبردی که د رآن کودکان وزنان و پیران و جوانان بسیاری د رخون خود غلطیده بودند.

حال سخنی بسیار کوتاه که با ناظر این نبرد نابرابر داشتم را به سمعتان می رسانم. ایشان حاج غوث دیانی ا زطایفه ی بهلکه ساکن گنبد هستند و بیش از100 سال عمر با برکت را از خداوند متعال گرفته اند. این نبرد درسال 1310 د رمنطقه (دهلی بابا)ی ترکمنستان رخ داد. پس از تعقیب و گریز فراوان د راین منطقه محاصره شدیم، قریب به 300 خانوار بودیم، با احشام و بار و بنه و همین امر کار را برای نبرد مشکل می کرد.
...
نویسنده : عبدالمناف آق ارکاکلي بازدید : 165 تاريخ : پنجشنبه 21 آذر 1392 ساعت: 10 PM

آرشیو مطالب

لینک دوستان

نظر سنجی

نظر شما درباره ی وبلاگ عصر صحرا چیست

خبرنامه

عضویت

نام کاربري :
رمز عبور :